Belgradzka 42 z gotowymi fundamentami!

 

Soletanche Polska wykonało posadowienie dla budynku mieszkalnego (z usługami i garażem podziemnym) znajdującego się przy ulicy Belgradzkiej 42 na warszawskim Ursynowie. Jest to pierwsza inwestycja mieszkaniowa, dla której firma wykonała ściany szczelinowe z wykorzystaniem zawiesiny polimerowej do stabilizacji wykopu. – W określonych warunkach gruntowych płuczki polimerowe mogą stanowić istotną alternatywę dla bentonitu przyczyniając się do znacznego usprawnienia procesu produkcyjnego oraz zapewnienia wysokiej jakości ściany szczelinowej – mówi Jan Raczko, Inżynier ds. Jakości w Soletanche Polska.

 

Obiekt oferuje 39 mieszkań, 3 lokale usługowe, 64 miejsca postojowe (53 w garażu podziemnym i 11 na zewnątrz) oraz 18 stojaków na rowery. Przestrzeń usługową zaplanowano na parterze oraz w części pierwszego piętra. Inwestorem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa „WYŻYNY”, generalnym wykonawcą – firma ZAB-BUD.

 

Soletanche Polska realizację swojego zakresu prac rozpoczęło w grudniu 2023 roku od wykonania murków prowadzących. Na początku stycznia 2024 firma rozpoczęła głębienie pierwszych sekcji ściany szczelinowej.

 

– Nasze zadanie polegało na wykonaniu ścian szczelinowych o grubości 50 cm po obwodzie podziemia budynku, na głębokość sięgającą ponad 10 metrów. Ściany szczelinowe w trakcie budowy pełnią rolę obudowy wykopu, z kolei w fazie eksploatacji stanowić będą ściany zewnętrzne podziemia budynku – mówi Anna Szafrańska-Angelaki, Kierownik Projektu w Soletanche Polska.

 

Aktualnie Soletanche Polska realizuje prace postprodukcyjne polegające na myciu i równaniu powierzchni ściany szczelinowej. W kolejnych tygodniach, po wykonaniu stropu przez Generalnego Wykonawcę, Soletanche Polska dokona demontażu 11 rozpór dotychczas zabezpieczających wykop.

 

 
Polimery – sposób na zrównoważone fundamenty

 

Belgradzka 42 to pierwsza inwestycja mieszkaniowa, przy realizacji której Soletanche Polska zdecydowało się na wykorzystanie płuczki polimerowej w procesie technologicznym. Firmie z powodzeniem udało się zapewnić stateczność ściany wykopu w trakcie głębienia, a także uzyskać równą i pełną otulinę zbrojenia ściany szczelinowej. Kosmetyka ściany szczelinowej została tym samym zredukowana do absolutnego minimum.

 

– Stosowanie zawiesin polimerowych może pomóc w ograniczeniu wpływu robót geotechnicznych na środowisko. Polimery stosowane w geotechnice nie są substancjami niebezpiecznymi, a ich zawiesiny mają kilkudziesięciokrotnie mniejsze stężenie w porównaniu do tradycyjnie stosowanych zawiesin bentonitowych, co przekłada się na radykalną redukcję ilości zużywanych materiałów. Ze względu na swoje właściwości zawiesiny polimerowe są stosunkowo proste w utylizacji i nie wymagają angażowania urządzeń służących do mechanicznego rozdzielania składników zawiesiny – wyjaśnia Jan Raczko, Inżynier ds. Jakości w Soletanche Polska.

 

Soletanche Polska wykorzystało zawiesinę polimerową do stabilizacji wykopu ściany szczelinowej również podczas budowy stacji warszawskiego metra C21-Bródno oraz poznańskiego biurowca Nowy Rynek IV. Aktualnie firma używa polimerów przy realizacji fundamentów dla biurowca Upper One w Warszawie.

 

 

Fundamentowanie w liczbach
 • głębokość ścian szczelinowych: 8,1 – 10,3 m
 • szerokość ścian szczelinowych: 0,5 m
 • obwód budowy: 139,44 mb
 • ilość baret (głębokość): 1 bareta o głębokości 8 m
 • ilość rozpór: 11
 • sumaryczna ilość m² ścian szczelinowych: 1201,05 m²
 • sumaryczna ilość m³ betonu ścian szczelinowych: 668,79 m³
 
Skala inwestycji
 • powierzchnia całkowita budynku: 5301,03 m²
 • kubatura: 15 839 m³
 • wysokość architektoniczna: 29,22 m
 • liczba kondygnacji nadziemnych: 9
 • ilość kondygnacji podziemnych: 2
 • liczba mieszkań: 39
 • liczba lokali usługowych: 3
 • liczba miejsc parkingowych w garażu podziemnym: 53